Wednesday, May 7, 2014

Sun shines on Eco-house open daysSun shines on Eco-house open days
Clacton Eco-house EcoDIY attracted more than 80 visitors on a sunny Sunday and bank holiday Monday.  Visitors came from as far as and includes included Green party MEP candidate Rupert Read.
Rupert met the leader of the Clacton Food bank which feeds up to 80 people each Monday from food which they collect from supermarkets and other shops.   Rupert Read is campaigning for more food self-reliance in the UK and praised the movement towards growing more vegetables in gardens and allotments as happens at EcoDIY in Clacton


Attached picture is Rupert Read meeting people at EcoDIY
Left to right David Egar, Rupert Read, Peter French (Foodcycle volunteer)

1 comment:

  1. ay ay bebek gelişimi konusunda öncelikli olarak yeni doğan bebeklerden başlıyoruz. Bebeğimizi kucağımıza aldığımız andan itibaren ay ay gelişimini takip edebiliriz.
    Yeni doğan bebeğiniz günde 15-18 saat uyur, el ve bacak hareketleri reflekslerden oluşur.
    BESLENME
    Yeni doğan bebeğiniz için en ideal besin anne sütüdür. Yeni doğan bebeğiniz, 24 saat içinde 8-12 defa, yani 2-3 saatte bir beslenmek isteyebilir ama bu sıklık giderek azalır. Meme temizliğiniz için sadece su kullanın. Bebeğinizi, kucağınızda yüzü size dönük olacak şekilde tutun. Meme ucunu bebeğin yanak veya alt dudağına değdirip ağzını açmasını sağlayın ve memeye tutturun. Emerken sadece meme ucu değil, çevresindeki koyu renkli bölüm de bebeğinizin ağzının içinde olmalıdır. Aksi halde emme, meme başında çatlaklara yol açar ve canınız yanar.

    ReplyDelete